Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?

voda_sa_drzi_len_na_povrchu.jpg

Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?

 

Co dělat, když nám na koberci přistane deci burgundského Merlotu, espresso, salámová pizza nebo nedej bože atrament? 

 

Nebudeme vás napínat. Univerzální recept na fleky neexistuje, i když nás výrobci  čistících prostředků přesvědčují o opaku. Čištění je alchymie, což dosvědčí každý, kdo se někdy pokoušel vyčistit zaschlou  skvrnu od atramentu nebo vína. Myslíte si, že život je příliš krátky na to, aby jsme se zatěžovaly skvrnami? Souhlasíme. A máme i řešení. 
 

Metoda na bezpracné vyčištění jakéhokoliv fleku

Tajemství se neskrývá v přípravku, ale ve správném koberci. Přesněji v exkluzivním koberci Phase. Při výrobě našich koberců byla použita revoluční technologie Easy Clean, která spočívá ve speciální úpravě vláken. Znamená to, že víno, káva, atrament i další nežádoucí tekutiny neproniknou hluboko do vlákna, ale zůstanou na povrchu. Stačí odstranit povrchovou špínu a na postižené místo nastříkat čistou vodu. Párkrát přetřeme hadříkem a flek do pár vteřin zmizí. Zázrak? Tak trochu. Koberce Phase sice nelétají, ale co se týká drobných nehod v domácnosti, dokážou zázraky. Zda ještě koberec Phase s technologií Easy Clean nevlastníte, nezůstává vám nic jiného, než se obrátit na profesionální čistící firmu. Nechce se vám investovat do čistění každého fleku? V tom případě se držte následujících receptů. 
 

Fleky od červeného vína 

Většina žen zasype místo činu pořádnou vrstvou soli. Tradiční recept má svoje opodstatnění, protože sůl absorbuje tekutinu. Napříč tomu ji odborníci nedoporučují, protože sůl může z fleku vytáhnout nejen víno, ale i původní barvu koberce. Francouzské dámy  nejdříve na skvrnu přiloží papírový ubrousek, aby vysály veškerou vlhkost. Nikdy zběsile  nasucho, protože nechtějí poškodit vlákno, ani aby se flek rozšířil. Následně  smíchají dva šálky vody, lžíci octa a lžíci mycího prostředku na nádobí. Do roztoku ponoří čistou tenkou utěrku, kterou rozprostřou na flek.  Potom ji „masírují“ bříšky prstů, aby roztok pronikl hluboko do koberce. Nakonec skvrnu jemně přetřou a přemyjí čistou vodou. Voalá, flek je pryč!
 

Fleky od kávy

Italové své espresso vypijí na jeden doušek, ale když se stane nehoda, umí být trpělivý. Tekutinu nejdříve odsají ubrouskem.  Následně si vyrobí roztok z vlažné vody a čistícího prostředku na mytí nádobí a hadříkem přikládají na flek. Nespěchají, protože káva se lehce přenáší do dalších vláken. Když je skvrna starší a stihla vyschnout, pomůže čistící prostředek s oxidačním činidlem (peruhličitan nebo perkarbonát sodný). Látka bývá součástí známých pracích prostředků, ale v e-shopech ji seženete i samostaně. Pozor, jde o bělidlo! Znamená to, že čistidlo použijete jen na světlý a barevně stálý koberec, jinak vám hrozí atmosféra italské domácnosti.. 
 

Fleky od tuků

Tato kategorie je poměrně pestrá.  Zahrnuje fleky od oleje, stopy po hamburgru nebo pizzi, ale i klidně otisk rtěnky. Nejúčinější prostředek je poměrně banální. Je jím obyčejný prostředek na nádobí, který má odmašťovací schopnost. Na starší odolné skvrny pomáhají i průmyslová mýdla. Jejich působení dopředu vyzkoušejte na ne příliš viditelném místě, protože dokážou kromě mastnoty odstranit i barvu. 
 

Fleky od atramentu a fixek

Tady jde už do tuhého. Naši rodiče si zvykli flek postříkat tužidlem na vlasy, který obsahoval značné množství alkoholu. Dnešní tužidla mají  jiné složení, proto by byl takový postup zbytečný. Jak nečistíme koberec Phase,  sáhneme raději po lihu, který nalejeme na hadřík. Samozřejme, až potom, co jsme atrament vysáli papírovým obrouskem. Hadřík opatrně přitlačíme na koberec. Když se bude postupně barvit atramentem, je to důkaz, že recept funguje a alkohol flek rozpouští. Nakonec dočistíme vodou s trochou pracího prášku. Samozřejme, flekům se můžete vyhýbat i preventivně. Znamená to, že před každou návštevou či vpádem dětí koberec srolujete a odložíte na bezpečné místo. Případně obývák rovnou zamkněte a rodinný život přesměrujte do kuchyně, kde nemáte koberec ani sedačku. Přitáhnuté za vlasy? Možná.

Jestli si nechcete komplikovat život, který je už tak dost složitý, zastavte se ve Phase.

Z našich dizajnových a zároveň zázračně praktických koberců si vybere vážně každý. 

 

 

 

 

 

 

 

Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?
Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?
Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?
Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?
Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?
Ups, nehoda! Jak odstranit fleky na koberci?